Okaliptüs Balı

Okaliptüs Balı Nedir?

Okaliptüs Balı

Okaliptus, mersingiller familyasından, ana vatanı Avustralya olan özel bir bitkidir. Dünya üzerinde 700’den fazla çeşidi bulunan Okaliptus bitkisi, doğru koşullar sağlandığında 100 metreyi aşabilen boyuyla dünyanın en uzun boylu ağaçları arasındadır.

Sıtma ağacı ve çölkurutan gibi isimlerle de tanınan bu özel bitkinin, solunum yolları başta olmak üzere insan vücuduna birçok yararlı etkisi vardır.

Okaliptus aynı zamanda Avustralya Aborijinleri’nin kültüründe de binlerce yıl boyunca önemli bir role sahip olmuştu. Okaliptusun, yenilebilir kökleri olan bazı küçük türleri yerli toplulukların temel besin ihtiyacını oluştururdu. Bu topluluklar bazı türlerin tohumlarını da yerdi. Daha büyük olan türleri köklerinde hatırı sayılır miktarda su barındırır ve kuraklık dönemlerinde el altında içme suyu bulunmasına yarar. Ancak Aborijinler Okaliptüse, öncelikle kabuğu ve yaprakları için önem verirlerdi. Özellikle yaprakları, yakıcı ve baş döndürücü bir kokuya sahip olan ve önemli şifa özellikleri olan zengin bir uçucu yağ kaynağıdır. Aborijinler ezilmiş yapraklarından çıkartılan Okaliptus yağı içeren merhemler yaparlardı. Bunlar deriye, küçük yaraları ve mantar enfeksiyonlarını iyileştirmek için uygulanırdı.

Yaprakları daha derin yaraların üzerine sarılarak kullanılırdı. Taze ve yumuşatılmış yapraklarından alınan buhar, sinüsleri ve
geniz yolunu temizlemek amacıyla teneffüs edilirdi. Romatizmayı hafifletmek için hastalar ısıtılmış yapraklarının üzerine yatırılır ve hastalara uçucu yağı koklatılırdı. Okaliptus yağının ticari damıtımı 1800’lerde başladığında yağ ihraç edilmeye ve Batıda hem konvansiyonel pazarda hem de şifa pazarında yerini hızlıca almaya başladı. Günümüzde okaliptus öksürük ve soğuk algınlığı için kullanılan birçok damlanın, göğüs merheminin ve buhar banyosunun içeriğinde yerini almıştır. Laboratuar çalışmaları da okaliptus yağının güçlü bir anti-bakteriyel ve anti enflamatuvar özelliği olduğunu gösterir.

Bitki uzmanları boğaz ağrısını dindirmek amacıyla taze yapraklarının gargara edilmesini; bronşit ve sinüzit için ise çayının içilmesini önerirler. Okaliptus buharının teneffüs edilmesi bronşite, öksürüğe ve gribe de iyi gelebilir. BurUna ve göğüse merhem olarak uygulandığında bu bölgelerdeki kanlanmayı hafifletir. Deriye yağ olarak sürüldüğünde ise eklem iltihabı acısını azaltır; baş ağrısı semptomlarını hafifletir.

YAYLA BALPINARI

Okaliptüs Balı, arıların Okaliptüs çiçeklerinden aldıkları nektarlarla ürettikleri monoflora bal çeşididir.

Okaliptüs Balı

Okaliptüs Balı genel olarak koyu bir renge, çok aromatik bir kokuya, okaliptüs kaynaklı herhangi bir ürünün kimliğine ve güçlü, hafif odunsu bir tada sahiptir.

Nasıl Tüketilmeli?

Okaliptüs Balı

Kahvaltıda ve günlük tüketime uygundur. İster kaşıkla saf bir şekilde, isterseniz diğer gıdalarla birlikte tüketmeniz tamamen sizin tercihinize kalmıştır. 

Çay ve kahve gibi içeçeklerinize tatlandırıcı olarak da katabilirsiniz. Ilık suda eritilerek içilirse kısa sürede kana karışarak vücutta etkisini gösterir. Ayrıca diğer gıdaların tatlandırılmasında (pasta, baklava, dondurma gibi vs.) yapımında tercih edilen bal türüdür.

Alerji Yapar Mı ?
Arı ürünleri, hassas bireylerde alerjiye neden olabilir. Bilinen alerjisi olan ya da yüksek alerji riski taşıyanların tüketmemesi önerilmektedir. Arı ürünleri kullanımında miktar önemli olduğu için, özellikle 3 yaş altı çocuklarda, doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır.

FAYDALARI

  • Okaliptus Balının çok farklı tat ve kokusunun yanı sıra, Okaliptus balını asıl özel yapan sağlığımıza kattığı yararlarıdır.
  • Okaliptüs içerisinde bulunan eucalyptol, tıbbi iyileştirici özellikleri nedeniyle tercih sebebidir. Okaliptüs balı antiseptik özelliğinin yanı sıra iyileşmeyen yaralar, ülser, yanık, kesik, sıyrık ve yaralar içinde tedaviye yardımcı olarak kullanılır.
  • Akciğer rahatsızlıklarına iyi geldiği bilindiğinden özellikle sigara içenlere Okaliptus Balı tavsiye edilir.
  • Okaliptus Balı, böcek ısırıkları ve sokmaları üzerinde de etkilidir.
  • Okaliptus Balı, genellikle burkulan bağlar ve tendonlar, sert kaslar, ağrıları, fibrozis ve hatta sinir ağrısı, romatizma, lumbago hastalıklarında tedaviye yardmcı olarak önerilir.
  • Analjezik ve anti inflamatuar olan Okaliptüs Balını kas ve eklem ağrılarını dindirmek için dairesel hareketlerle cilt yüzeyinize masaj yaparak kullanabilirsiniz. Cilt güzelliğinize de yardımcıdır.
  • Okaliptus balı doğal C vitamini, potasyum ve kalsiyum deposudur.
  • Katarakt ancak ameliyat ile düzelebilen bir göz rahatsızlığıdır. Okaliptus balı kataraktı tedavi etmez ancak ilerlemesini durdurmaya yardımcı olabilir.
YAYLA BALPINARI

yaylabalpinari.com.tr

aspirbali.com

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir